Navigation Menu
Za mořskou krávou vyražte do egyptského Marsa Alam

Za mořskou krávou vyražte do egyptského Marsa Alam

in Nezařazené | 3 komentáře

Mořská kráva není jen písní Karla Kryla či lodí z filmu Lego příběh. Je to také lidmi velice vyhledávaný živočich, jež obývá mořské pobřeží. V posledních letech šla jeho “popularita” nahoru tak rychle, že se stal vyhledávanou turistickou atrakcí. Pokud si s ním toužíte zaplavat i vy, vydejte se k Rudému moři. Konkrétně do egyptského letoviska Marsa Alam. V tomto ráji potápěčů máte asi největší šanci na setkání s Dugongem. Nemluvě o tom, že je to tam z ČR nejblíže…

Sponzorované odkazy:


Kdo nebo co je mořská kráva?

Toto označení nese nejeden býložravý savec. Používá se jak pro surfující kapustňáky, tak pro dugouny. Kdysi tato přezdívka platila i pro Korouna bezzubého (tzv. Stellerova mořská kráva), jenže ten už byl naneštěstí vyhuben. RIP.

Pověsti ohledně sirén

Všechny mořské krávy mají i další společné pojmenování. Sirény. Že je vám to povědomé? Tak to jste na správné stopě. Podle řecké mytologie byly Sirény dcery boha Achelóa, které svým zpěvem lákaly námořníky na svůj (soukromý?) ostrov. Ten byl ale poset útesy, kde námořníci ztroskotávali. Zase RIP.

Když pak vědci objevili první mořské krávy, řekli si, že to mohla být právě tato zvířatka, jež stála za faktickým základem antické pověsti. Jenže dnes už víme, že tito strunatci jsou velice tichým druhem.

Některé zdroje nabízí alternativní vysvětlení. Podle nich viděl jeden z objevitelů sirén mezi pěvkyněmi a těmito savci viděl určitou podobu?!

Ale možná je to vše jen kvůli tomu, že jsou velcí, ne zrovna agilní a rádi konzumují mořskou trávu – čímž se podobají kravám suchozemským.

Kam za dugongy vyrazit?

Pokud se nechcete vydávat někam daleko a zároveň chcete mít vysokou pravděpodobnost, že se s Dugongem potkáte, zaleťte si do egyptského Marsa Alam.

Kdysi to byl rybářská vesnička, která se postupně přetransformovala ve známou turistickou destinaci. Nebylo to však kvůli skvělým plážím či službám, ale kvůli tomu, co skrývá zdejší Rudé moře. Díky výskytu korálů, žraloků, karet obrovských či právě mořských krav zde začali dojíždět (letiště zde bylo postaveno až v roce 2003) hardcore fanoušci potápění z celého světa.

Nemusíte se však bát nějakých tlačenic. I přes veškerý zájem není Marsa Alarm žádná metropole. Město zůstává klidné, k čemuž přispívá i fakt, že v něm žije pouze 10 tisíc obyvatel.

A pokud využijete nějakou speciální last minute nabídku, nemusíte se bát ani toho, že za tenhle zájezd utratíte spoustu peněz. Tak kdy vyrážíte?

Video: Potápění s mořskou krávou v Marsa Alam

Úvodní foto Dugong Marsa Alam od Julien Willem pod licencí CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.

Sponzorované odkazy:

    3 komentáře

  1. Na jednu stranu bych si vedle nich ráda zaplavala, ale taky mi přijde, že je to může otravovat. A když budou stále oblíbení a bude to chtít víc a více lidí, tak to bude ještě horší, někdo to zakáže a už ta příležitost nebude existovat.

    Dilemma.

Přidejte vlastní uživatelskou recenzi

Your email address will not be published. Required fields are marked *